Szárazruha Fourth Element módra

Fourth Element Argonaut

 

Argonauták a Görög mitológia szerint harcosok, hősök voltak.

Nos, a Fourth Element már régóta gyár kiváló aláöltözeteket szárazruhákhoz. Szárazruhájuk viszont még nem volt!

Eddig!

Most eljött az ideje, hogy Ők is harcba szálljanak ezen a téren is! …és mint az igazi Hősök, nem szeretnek veszíteni!!!

Amit most letettek az asztalra az “Pestiesen szólva: nem semmi!!!”

Technikai búvárok igényei, ötletei szerint csiszolgatták három éven keresztül! Ezek után az Argonaut szárazruhát a világ legzordabb helyein tesztelték! Mostanra érett be!

Na de nézzük a részleteket!

FE_Argonaut

Anyaga:

Természetesen  trilaminált szárazruha.

A trilaminált szárazruhának már a neve is már árulkodó! Három különböző anyag összepréselt elegyével van dolgunk. Ez Poliészter – Butyl gumi – Nylon Cordura anyagokat rejti magába. Ebből az anyagból készítik a katonai búvárok szárazruháját is!(…ha a kommandósoknak megfelel bármilyen körülmények közé is keveredjenek, akkor talán nekünk sem fog csalódást okozni!!!) Talán a sátorponyva anyagára hasonlít leginkább. Kissé durvának tünik, de a vízben felpuhul valamelyest és mindent kibír! Ennek az anyagnak szinte semmiféle hőtartása nincs, ezért még melegebb vizekben is ajánlott hozzá egy vékony aláöltözet!

Előnyei:

  • sokkal strapabíróbb, mint a neoprén szárazruhák
  • hoszabb élettartam
  • nem nyomódik össze a nyomás változásával így nincs zavaró felhajtóerő változás
  • nincs változás a hőtartásában
  • több lábrész variációban tudod megrendelni

Hátrányai:

  • sérülés esetén nehezebb javítani (célszerű csak szakemberre bízni a javítást, ezért…)
  • költségesebb a szervizelése
  • drágább, mint a neoprén társai

 

Kialakítás:

Kialakítása szerint elöl cipzáras modell!

Az elölcipzáras szárazruhának meg van az az előnye, hogy nem kell hozzá segítség, egyedül is fel-és le tudod venni!

 

zipApropó cipzár!

Az Argonaut YKK Aquaseal műanyag cipzárral rendelkezik! A műanyag cipzárak az elmult években óriásit fejlődtek, javultak! Ezt a cipzárt úgy emlegetik, mint a jó öreg bronz cipzár “hóhérját”! Egyértelműen a bronz cipzár leváltására fejlesztették ki! Erős, flexibilis és ráadásul nem annyira sérülékeny, mint a fém társa! Van még egy nem elhanyagolható előnye! Egy esetleges cipzár cserénél sem kell annyira mélyen zsebbe nyúlni!

 

 

 

 

 

 

 

A ruha a kritikusan kopásnak kitett részein erős Duratex anyagból készült erősítést kapott!

panels

Mint minden kiváló szárazruhának, ennek is beépített torziós szabása van, ami lehetővé teszi, hogy mindenirányú mozgás közben is maximálisan kényelmes maradjon!

torso

A ruhán lévő lapos varratokat kívülről – és belülről is Duratex szalagokkal védik, ami jelentősen növeli a ruha élettartamát és csökkenti az esetleges varráshibából adódó beázás esélyét! Ez utóbbinak egyébként is annyi az esélye, mint az utolsó szelet sütinek a gyerek zsúron, hiszen rendkívül szigorú minőség ellenőrzésen megy keresztül minegyik ruha! A ruha ujján keskeny fényvisszaverő csíkokat helyeztek el!

seams

 

Mandzsetták

 

A ruha nyak megoldása szintén egyedi!

A nyak mandzsetta a legtöbb esetben vékony szilikon gumi. Ez tökéletesen kizárja a vizet, de nincs hőtartása. Itt ezt úgy oldották meg, hogy kombinálták neoprén anyaggal ezáltal tökéletes a hőtartás is!

collar

 

A szárazruha ujj mandzsetta része vékony, rugalmas szilikon gumiból készül.

dui_zipseal

A ruhát rendelhetjük SiTech Antares szárazkesztyű rendszerrel is! ( Ez már egy fizetős opciós lehetőség.)

 

Lábrész

Több verzióból is választhatsz kedved szerint! Manapság két féle megoldás dívik. A beépített csizmás un. soft boots verzió (…már megint csak árulkodik az elnevezés…) egy fél kemény csizmában végződik. Erre csak felkapod az uszonyod és usgyi!

dryboot 1

A másik megoldás hogy egy vízhatlan neoprénből készülő zokniban végződik a ruha, amire egy bakancs szerű cipőt un. rock boots -ot veszel fel.

Ezek már sokkal strapabíróbbak és keményebb talpuk miatt több viszontagságtól óvja meg a lábad. Nyilvánvalóan a hőtartásuk is jobb, ámbár itt sem mindegy az aláöltözeted vastagsága!…de akkor beszéljünk most egy kicsit erről is…

 

Forth_Element_hoodsCsuklya

A Fourth Element szárazruha csuklyája annyira jól sikerült, hogy sok-sok technikai búvár erre cserélte le (a híres amerikai szárazruha) csuklyáját! Tegyük hozzá nem véletlenül!

Ezek a búvárcsuklyák kivétel nélkül kicsit hosszabb verziójúak, mint hagyományos társaik, hogy a nyakat és kissé lejebb a mellkas és hát részünket is melegen tartsák. Kialakításuk olyan, hogy a szárazruha nyakpereme alá behajtható legyen. 5 és 7 mm-es változatokban gyártják. Az pedig manapság már “alap” , hogy a tetején a levegő kiereszését biztosító kivezetések legyenek!

 

 

 

 

 

 

Szelepek

 

argonaut-drysuit_valves

Alapból két szelepet találhatsz a ruhán. A mellkasi részen egy bemeneti szelepet, ahol a ruha belsejébe tudsz levegőt (vagy egy külön palackról argont) juttatni, illetve a bal karon egy leeresztő szelepet, ahol a felesleget tudod kiengedni. Ezeket az alacsony profilú szelepeket az APEKS cég gyártja és egyedi logóval látja el!  (A harmadik szelep a Pi szelep, ami a pisilést hivatott megkönnyíteni. Ez a szelep már fizetős extrának számít és kérheted AGIR vagy SiTech gyártmányból is!)

 

Zsebek

 

pockets1

A legtöbb szárazruhánál ezek fizetős extra felszerelések. Itt viszont az “alapfelszereltséghez” tartozik! Ezeket a hatalmas zsebeket a combon, a jobb és bal oldalon olyan “magasságban”, helyezték el, hogy kényelmesen tudd használni bármilyen merülés közben. A zseb kialakítása szintén saját “találmány” ! A zsebet két jól elkülöníthető részre osztották! Felső részen egy cipzáras részben tudod magaddal vinni a wetnotes -odat, míg a nagyobb tépőzáras részbe az egyéb kiegészítő és tartalék felszerelésed tuszkolhatod. Mindkét megoldás még vastag kesztyűben is jól tudod majd kezelni. A zseb belsejében a gyártó beépít egy fém D gyűrűt. Ez roppant praktikus megoldás, hiszen a sok zsebben hordott felszerelésed, tartalékod tudod ide rogzíteni egy karabíner segítségével.

 

 

 

 

 

Táska

A szárazruhádat szállítani is tudni kell! Ehhez a gyártók többsége ingyen biztosít egy frappáns kis táskát! Ez itt sincs másképpen!

Garancia:

  • A ruhára: 24 hónap
  • A cipzárra és a szelepekre: 12 hónap
  • A szilikon mandzsettákra: 6 hónap

 

Összegzés:

A Fourth Element szárazruhája nem olcsó! Sőt! Nagyon nem olcsó!

…de már számos esetben bebizonyosodott, hogy az olcsó termék hosszabb távon mindíg drágább!

Árában ott van, ahol az agyon reklámozott amerikai modell, de viszont mindent beleraktak, amit a másiknál fizetős “extra” -ként kaphatsz csak meg! Ráadásul új ötleteket, megoldásokat is alkalmaznak. Nem kell külön fizetned a méretre szabásért sem! A minősége – ismerve az eddigi termékeiket – csak kiváló lehet!

 

Megrendelni itt tudjátok: www.divemarket.hu

…és hogy jó híreket is mondjak a végére, hamarosan lehetőség lesz élőben is letesztelni a ruhákat!

Amennyiben érdekel egy Argonaut ruha teszt, kérlek jelezd itt: info@divemarket.hu

 

Tengermély baráti üdvözlettel,

DSC_7423

Fekete Attila

 

...a második legjobb hely, ahol búvárként tartózkodhatsz...>>>http://www.divemarket.hu